Siyah Renkli Dışkılama

Siyah Renkli Dışkılama

Hastalar dışkı rengini dikkat ettiklerinde siyah- koyu bir renk gördüklerini belirterek bize başvururlar. Gerçekten de bazı mide barsak hastalıklarında özellikle kanama durumlarında dışkı rengi siyah-kömür gibi bir renk alabilmektedir.

Dışkının siyah renkli olması, çoğu zaman sindirime uğramış kandan kaynaklanan bir durumdur. Üst gastrointestinal sistemde herhangi bir sağlık sorunu nedeniyle meydana gelen kanama, melena adı verilen siyah renkli dışkılamaya neden olur.

Yemek borusu, mide, ince barsak veya kalın barsağın sağ tarafından kaynaklı kanamalar siyah pis kokulu dışkılama yani melenaya sebep olur. Kan mide ve barsakta sindirilince siyah bir renk alır. Böyle bir durumda kanamanın kaynağını bulabilmek ve varsa tedavi edebilmek amacıyla hastalara endoskopi kolonoskopi yapılması gerekir.

Tabi ki her siyah renkli dışkılama korkulacak bir durumu göstermez. Özellikle bazı ilaçların dışkı rengini siyaha boyadığını bilmekteyiz. Kansızlığı olan kişilerin kullandığı demir ilaçları dışkı rengini koyulaştırır. Yine bizim mide mikrop tedavisinde kullandığımız bizmut içeren ilaçlar siyah dışkılamaya sebep olabilir. Sivilce tedavisinde kullanılan azitromisin etken maddeli antibiyotikler de siyah renkli dışkılamaya sebep olur. 

Peki kanmaya bağlı dışkı renginde siyahlaşma her zaman kanseri mi gösterir? Tabi ki de hayır. Kanser olmayan iyi huylu mide barsak ülserleri, bazı damar hastalıkları, varis kanamaları da kanser olmaksızın melena yani siyah dışkıya sebep olabilir.

Hastaların kanamaya sebep olabilecek diğer ilaç durumları da mutlaka sorgulanmalıdır. Mesela çoğu ağrı kesici mide ve barsakta ülser yani yaralara sebep olarak siyah renkli dışkılamaya sebep olabilir. Ayrıca aspirin, plavix, coumadin, xarelto gibi kan sulandırıcı ilaçlar da kanamaya sebep olabilir. 

Hastalarımızın siyah renkli dışkılama ile birlikte yeni başlayan kabızlık veya ishal, makattan veya ağızdan kanama, boğazda takılma hissi, erken doyma, iştahsızlık, bulantı- kusma- kilo kaybı, tuvaleti yapamama, kansızlık gibi yandaş durumları varsa siyah renkli dışkılamayı daha ciddiye almaları ve mutlaka mide-barsak incelemesi için bize başvurmalarını öneriyoruz.

Siyah renkli dışkılama ile gelen hastalarımıza uygun hazırlıkları yaptıktan sonra anestezi altında endoskoi kolonoskopi yapıyoruz ve çoğu zaman sorunu bulup çözüyoruz. 

3 thoughts on “Siyah Renkli Dışkılama

  • 08/06/2023 tarihinde, saat 06:19
   Permalink

   Hastanemiz Kayseri ilindedir.
   Adres: Memorial Kayseri Hastanesi, Örnekevler Mah. Salih Avgun Paşa Cad, Temizel Sk. No: 13, 38010

   Yanıtla
   • 28/08/2023 tarihinde, saat 01:34
    Permalink

    Slm hocam hayırlı işler benim dikkatimi çekti üç gündür bildiğin zift gibi büyük tuvaletimi yapıyorum sim siyah çıkıyor bir tehlikesi varmıdır acaba kullandığım ilaçlar yapmış olabilirmi (MANGİVAT 365 MG. VEGAFERON FORT 100 MG DOKTORUM VERMİŞTİ BUNLAR yapabilirim acaba

    Yanıtla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.