Balon Botoks

Balon Botoks (Mide Balonu)

Mide balonu ve mide botoksu en sık uygulanan endoskopik zayıflama yöntemleridir.  Her iki işlem de anestezi altında uyutularak endoskopi ile yapılmaktadır ve işlemler tahminen yarım saat kadar sürmektedirler.  İşlemler için hastanede kalmaya ihtiyaç yoktur ve hastalar işlemden 1 saat sonra taburcu edilirler.

Mide balonu işleminde amaç, hastanın midesinin içerisine içi su dolu bir balon yerleştirilmesi ile gıda alımının kısıtlanması ve bu işlem sayesinde hastanın kilo vermesidir. Mide botoksunda ise midenin farklı noktalarına botoks uygulanarak o bölge felç edilir ve hastanın yemek yemesi ve iştahı azaltılır. Her iki yöntemle beraber hastaların mutlaka diyetisyen kontrolünde diyet yapması şarttır yoksa istenen kilo kaybına ulaşılamaz. 

Her iki yöntem de geçici olup ortalama etki süresi 6-7 aydır.  Mide botoksu uygulanan hastalarda işlemin etkisini ortadan kaldırmak için ek bir endoskopik işleme gerek yokken takılan mide balonunun endoskopik olarak 6 ay sonra tekrar çıkartılması gerekir. Yoksa balonun patlayıp bağırsakları tıkama ihtimali vardır. 

Bu işlemleri genellikle vücut kitle indeksi 25-35 arasındaki hastalara uygulamaktayız. Bazen daha kilolu olup başka nedenlerle ameliyata uygun olmayan ve ameliyatı riskleri nedeniyle istemeyen hastalara da yapmaktayız.  

Bu işlemler tüp mide ve gastrik bypass ameliyatlarına göre daha güvenli ve yan etkisi az yöntemler olmakla beraber maalesef bu ameliyatlar kadar etkili kilo verme sağlamamaktadır. Mide balonu botoksa göre daha etkili olmakla birlikte genelde hastalarda %15 -20 kilo kaybı beklemekteyiz. Yani 100 kg birinin tahminen 15-20 kg vermesini bekliyoruz. 

İşlemden sonra hastalarda 1-2 hafta sürebilecek bulantı, kusma ve kramp tarzında karın ağrıları olabilmektedir ama bu şikayetler hasta balon veya botoksa alışınca geçmektedir. Ancak özellikle balon takılan hastalarda bu şikayetler daha uzun sürerse balonu endoskopik olarak çıkarmak gerekebilir. Nadir de olsa balon uygulamasına bağlı midede ülser görülebilmektedir. Ayrıca bazı hastalarda balonun sızıntı, kaçak veya patlama gibi sebeplerle sönmesi durumunda mideden çıkarmak gerekir. Bu şikayetleri azaltmak ve engellemek için hastalara işlem sonrasında mide koruyucu ilaçlar ve bulantı ilaçları vermekteyiz. Uzun süre kusması olan hastalarda gerekirse serum ve vitamin takviyesi yapıyoruz.  Hastaların mutlaka bir diyetisyen kontrolüne girmesini ve aralıklı olarak vitamin mineral ve kan değerlerine baktırmasının öneriyoruz.