İlaçların Kilo ile İlişkisi

İlaçların Kilo ile İlişkisi

Bazı ilaçlar kilo verdirir bazıları ise kilo aldırır. Bazıları ise nötr

Peki hangileri?

Tansiyon ilaçlarının bazıları mesela alfa ve beta blokerlar kilo aldırır. Mesela cardura, beloc, saneloc, dideral, tensinor, corgard. Kalan tansiyon ilaçları ise kilo açısından nötrdür. Kilo verdiren tansiyon ilacı ise yoktur. 

Şeker ilaçlarından insülin, diamicron, dropia gibi bazı şeker ilaçlar kilo aldırır. Glifor-matofin gibi metformin içeren şeker ilaçları ve yeni çıkan bazı şeker ilaçları ise kilo verdirir.

Depresyon ilaçlarının çoğunluğu ya kilo aldırır veya kilo bakımından nötrdür. Kilo verdireni yoktur. Benzer şekilde antipsikotik ilaçlar da  (lityum, ketiapin, risperdon, klozapin, olanzapin gibi) kilo aldırır. 

Nöbet ilaçlarının çoğu   (karbamezapin, gabapentin, pregabalin, valproik asit ) kilo aldırır. Topiramat ise kilo verdirir. Lamotrijin ve levetirecetam ise nötrdür.

Doğum kontrol hapları özellikle progestron içerenler kilo aldırır.  Bariyer metodları, rahim içi araç veya ameliyat ise nötrdür.

Kaşıntı ilaçlarının çoğu ya kilo aldırır veya nötrdür.

En bilinen kilo aldırıcı ilaçlar ise steoidlerdir. Hastalar steroidi alınca vücutları şişer-ödem toplar. Lokal alınan tedaviler mesela kortizon fısfıs olarak alınıyorsa kilo alma olmayabilir.